Ostatnimi czasy dużo się mówi o RRSO. Co to jednak jest RRSO? Czy warto zwracać uwagę na ten współczynnik, parametr?

pieniądze - czy RRSO 0% to za darmoPostaramy się odpowiedzieć na te pytania.. Na początku zacznijmy od tego dlaczego w reklamach internetowych oraz telewizyjny, jak również prasowych podawane jest RRSO dużo bardziej uwidocznione niż miało to miejsce kiedyś? Jest to efekt ustawy która weszła w życie dnia 22 października 2017 roku i nakazuje bankom, firmom pożyczkowym oraz wszystkim pośrednikom kredytowym którzy promują finansowe produkty kredytowe o konieczności podawania RRSO.

Co to jest RRSO?

Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Czyli tak naprawdę całkowity koszt kredytu / pożyczki który musimy ponieść gdy decydujemy się na daną ofertę. To niezwykle pomocny współczynnik! Oczywiście jeżeli wiemy co on oznacza oraz jak na niego patrzeć.

Zacznijmy od definicji:

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO, ang. Annual percentage rate) – całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

Innymi słowy jeżeli mamy RRSO 10% i pożyczymy 1000zł to musimy oddać 1100zł, w tej sytuacji koszt całkowity kredytu to 100zł. Jeżeli mamy RRSO 200% to musimy oddać 2x tyle co pożyczyliśmy. Dzięki łatwej prezentacji tego współczynnika możesz w prosty sposób ocenić koszt pożyczki, czyli tyle ile tak naprawdę będziesz musiał / musiała oddać.

Nie zawsze prezentowany w reklamie RRSO jest taki sam

Ma to miejsce dlatego, że w reklamach RRSO podawane jest dla przykładu reprezentatywnego. Można w przypisać sprawdzić jaka to kwota oraz czas kredytu. Z reguły kwoty są niewielkie np. 2000 zł. Gdy zdecydujesz się na wyższą kwotę RRSO może się zwiększyć.

RRSO 0% – czyli za darmo?

Dokładnie tak – RRSO 0% oznacza, że nie poniesiesz żadnych kosztów! Szukając oferty z takim współczynnikiem, możesz stwierdzić że jest to korzystna oferta. Tak właśnie jest. Są to darmowe pożyczki (np. na naChwilke.pl) oferowane przez firmy pożyczkowe. Z reguły są to pierwsze oferty dla nowych klientów. Warto z takich ofert korzystać!

Poniżej prezentujemy zestawienie ofert pożyczek / chwilówek z aktualnie najniższym RRSO, nawet 0% dla nowych klientów. Dobrze jest, gdy potrzebujesz pieniędzy – wybrać właśnie te firmy: